Що робити з опалим восени листям: 10 ідей, які стануть альтернативою спалюванню

8 жовтня 2021

Восени в саду накопичується багато опалого листя. Але не поспішайте спалювати його, звичайно, якщо воно не заражене небезпечними хворобами (кокомікозом, паршею, борошнистою росою). Адже здорове сухе листя може бути досить корисним.

Деякі садівники дотримуються думки, що в природі все продумано грамотно, тому листя, що опадає, краще залишити в саду. Ця органіка послужить їжею для хробаків і поліпшить структуру ґрунту. Але якщо листя падає на газон або клумби, їх потрібно згребти, щоб не перекривали рослинам доступ до світла й повітря. Знищувати зібраний природний матеріал не варто, він вам ще стане в нагоді.

1. КОМПОСТ

Опале листя подрібніть й додайте в компостну купу. Листяний «компонент» компосту виявиться найбільш ефективним, якщо незадовго до його закладки ви помістите туди зелені рослини.

2. ҐРУНТ ДЛЯ РОЗСАДИ Й КІМНАТНИХ КВІТІВ

Опале листя покладіть у великий поліетиленовий пакет, додайте до нього зелені відходи (наприклад, однолітні бур’яни без коріння і насіння), регулярно струшуйте й перемішуйте вміст пакета. Після розкладання цей органічний матеріал стане відмінним ґрунтом для вирощування розсади й кімнатних квітів.

Листяна земля - легка, пухка й слабокисла (ph 5-6). Вона підходить для вирощування квітів з ніжною кореневою системою (бегонії, глоксинії, цикламена).

3. МУЛЬЧА

Восени просто розкладіть опале листя на грядках і стежках між ними. Такий шар мульчі заглушить ріст бур’янів і буде перешкоджати вимиванню із ґрунту мінералів. Навесні перепріле листя зберіть граблями або закрийте в ґрунт при перекопуванні.

Не забувайте, що в якості мульчі можна використовувати тільки здорове листя дерев і кущів.

4. МАТЕРІАЛ ДЛЯ ВКРИВАННЯ БАГАТОЛІТНИКІВ

Сухим листям вкрийте на зиму троянди, гортензії, хризантеми й інші теплолюбні багаторічні рослини. Також опалим листям можна замульчувати ґрунт у контейнерних культур. «Ковдра» з листя пригодиться й цибулинним квітам: тоді вони зацвітуть раніше звичайного строку.

Навесні не забудьте вчасно забрати листя із клумб, щоб рослини під ними не згнили.

5. ДЕКОР ДЛЯ САДОВИХ ДОРІЖОК

У природніх садах опале осіннє листя гармонійно виглядає на доріжках. Просто не збирайте його до тієї пори, поки вони не почорніють – і ваша ділянка буде відігравати золотаво-жовтогарячими фарбами. Але в цього природного матеріалу для прикраси доріжок є один мінус: у мокру погоду листя стає слизькими.

6. МАТЕРІАЛ ДЛЯ ТЕПЛИХ ГРЯДОК

Щоб навесні одержати врожай якомога раніше, листя, що обпало, помістіть до країв у заздалегідь підготовлені траншеї, а викопаний ґрунт залишіть біля майбутніх теплих грядок до весни. На листя покладіть здрібнену траву й інші зелені залишки й полийте траншеї водою (якщо осінь дощова, буде достатньо природнього зволоження). Навесні на осіле листя насипте землю, після чого вкрийте грядки нетканим матеріалом. Коли вони «зігріються», висадіть туди розсаду.

7. ҐРУНТ ДЛЯ ВИСОКИХ ГРЯДОК

По такій же схемі використовуйте опале листя для наповнення високих грядок. Навесні перепріле листя буде виділяти в ґрунт тепло й створить оптимальні умови для росту городніх культур.

На таких грядках урожай швидше дозріває.

8. ДОБРИВО ДЛЯ ГАЗОНУ

У суху погоду пройдіться по газону газонокосаркою зі знятим кошиком. Здрібнене листя дозволить траві «дихати» і незабаром проникне у ґрунт й поліпшить його структуру.

9. ДОМІВКА ДЛЯ ЇЖАКІВ

Частину опалого листя залишіть біля забору, у далеких куточках саду, де не ростуть городні культури, і в пристовбурних колах дерев. У сухому листі люблять зимувати їжаки. Так ви допоможете цим милим звіркам знайти зручне місце для зимової сплячки.

10. ПРИКРАСА ДЛЯ БУДИНКУ

Виберіть найкрасивіші листи оригінальної форми й забарвлення й складіть із них декоративні композиції (наприклад, осінні вінки й букети), які відмінно впишуться в інтер’єр будинку. А ще яскраве листя можна використовувати під час спільної творчості з дітьми при створенні цікавих виробів.

Унікальний декор, зроблений своїми руками, створить у будинку затишну атмосферу.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3030 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс