Підготовка до посівів. Обробляємо насіння
Обробка насіння перед посівом збільшує їхню схожість, підвищує стійкість рослин до несприятливих умов середовища, до хвороб і шкідників. Існує кілька способів передпосівної обробки насіння. Про них і піде мова.
КАЛІБРУВАННЯ НАСІННЯ ПЕРЕД ПОСІВОМ
Насіння великих насінницьких компаній проходять калібрування на виробництві. Але якщо ви берете насіння у друзів або заготовлюєте їх самі, можна зробити калібрування самостійно. Особливих складностей отут немає.
Важливі нюанси. Для посіву вибираємо кращі насіння. У першу чергу вибракуванню підлягають деформовані й неприродно пофарбовані насіння (темні, із плямами), залишають великі, рівні, рівномірно пофарбовані. Потім насіння опускають у розчин солі.
Для калібрування огірків використовують 3%-вий розчин (3 г повареної солі на 100 мл води). Для насіння томатів, баклажанів, перцю використовують більш концентрований 5%-вий розчин.
Важливо! у сольовому розчині можна відбраковувати тільки свіже насіння (1-2 року зберігання).
Насіння ретельно перемішують у розчині, щоб прибрати всі бульбашки з поверхні, і тримають протягом 5-10 хвилин. Насіння, що спливло, викидають, інше обполіскують і просушують.
ЗНЕЗАРАЖУВАННЯ НАСІННЯ У МАРГАНЦІВЦІ
Для знезаражування насіння готують 1%-вий розчин марганцівки (перманганат калію - Кмп04). Насіння занурюють у нього на 20-30 хвилин, потім промивають. Марганцівка знищує тільки збудників інфекції на поверхні насіння. Ефективність обробки знижується, якщо замочувати злипле насіння.
Для довідки: У чайній ложці без верху міститься 6 г марганцевокислого калію.
ПРОТРАВЛЯННЯ НАСІННЯ СПЕЦІАЛЬНИМИ ПРЕПАРАТАМИ
Для протравляння насіння можна використовувати бактеріальні препарати. Така обробка знищує інфекції на поверхні й усередині насіння. Багато препаратів застосовуються спрямовано: наприклад, для боротьби з кореневими гнилизнами, бактеріозом і трахеомікозним зів’яненням.
ПРОГРІВАННЯ НАСІННЯ
У промислових масштабах для знезаражування насіння використовують термічну обробку: їх прогрівають при температурі +40°С протягом трьох діб або при температурі +80°С протягом доби. Деякі городники пристосувалися прогрівати насіння на радіаторах опалення, у духовці й навіть на лампах розжарювання. Але в домашніх умовах складно витримати точну температуру. А тому цей спосіб, незважаючи на його популярність, має ризики: висока температура може ушкодити зародок.
ЗАМОЧУВАННЯ ПЕРЕД ПОСІВОМ
Замочування, як спосіб обробки насіння, досить ефективне, тому що прискорює процес проростання. Насіння можна замочувати до набрякання (протягом 1-2 діб) або до появи проростка. Підберіть прозорий контейнер, на дно викладіть в кілька шарів папір, марлю або тканину, зверху - насіння. Зручніше за все паперові серветки: навіть якщо корінці з’являться й уростуть у папір, вони не ушкодяться при посадці. Залийте воду так, щоб вона торкалася насіння, але не накривала їх цілком. Можна прикрити насіння папером або тканиною зверху. Стежте, щоб матеріал не пересихав.
ПЕРЕДПОСІВНА ОБРОБКА НАСІННЯ ЖИВИЛЬНИМ РОЗЧИНОМ
Фізіологічно активні речовини стимулюють рослини на початковому етапі розвитку. Принцип такий же, як при замочуванні, тільки замість води застосовується розчин добрив і стимуляторів. Така обробка насіння перед посівом проводиться при температурі вище +20°С.
Будьте уважні! Не варто змішувати препарати й добрива один з одним, якщо ви не знайшли відомостей про їхню сумісність.
БАРБОТИРУВАННЯ
Термін барботирування означає збагачення насіння киснем. Використовується зазвичай для передпосівної обробки старого насіння, щоб підвищити енергію їх проростання. Насіння викладають у марлевий пакетик і поміщають у банку з водою кімнатної температури. Потім подають повітря за допомогою акваріумного компресора. Трубка повинна перебувати під мішечком з насінням, щоб бульбашки повітря оточували його з усіх боків. Обробка триває приблизно добу.
ЗАГАРТОВУВАННЯ НАСІННЯ
Така обробка підвищує холодостійкість сходів, що особливо важливо при посівах у ґрунт або в легкий парник. Насіння загортають у вологу тканину, викладають у блюдце й ставлять у холодильник на дві доби у відділення для овочів (оптимальна температура 0…+2 °С). Тканина увесь час повинна бути вологою. Після цього насіння відразу ж висівають, не просушуючи. На думку деяких аматорів, загартовування прискорює розвиток рослин і підвищує їхню врожайність.
ЧИ МОЖНА ОБРОБИТИ НАСІННЯ ВІДРАЗУ ДЕКІЛЬКОМА СПОСОБАМИ
Можна, але необхідно пам’ятати: барботирування насіння завжди передує знезаражуванню, загартовування передує барботируванню. Знезаражування проводять до замочування в живильному розчині. Але краще не застосовувати більш 2-3 способів для однієї партії насіння. Це може привести до зниження їх схожості.
Майте на увазі: Обробка насіння перед посівом не потрібна й навіть шкідлива прецизійному, інкрустованому, дражированому насінню.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2074 |
|
© Газета Домовик 2012-2023