Виноград восени: обрізка, посадка й догляд - частина 2

24 жовтня 2019

Як доглядати за виноградом восени? Якщо погода не занадто спекотна, то виноград після збору врожаю не поливають. Для того щоб підготувати коріння винограду до зимівлі, досить буде одного рясного підзимнього поливу в жовтні.

ПОЛИВ ВИНОГРАДУ ВОСЕНИ 

Якщо ви при посадці не вкопали в яму трубу для поливу й підгодівлі, зробіть навколо кущів неглибокі канавки, щоб вода при поливі не розтікалася, а йшла вглиб саме там, де розташоване коріння винограду. Періодичне розпушування ґрунту обов’язково щоб уникнути швидкого випару вологи й ущільнення ґрунту. 

ПІДГОДІВЛЯ ВИНОГРАДУ ВОСЕНИ 

Після збору врожаю кущі винограду ослаблені, і щоб підготувати їх до зими, необхідно внести в ґрунт добрива. Добриво винограду восени вносять один раз у три-чотири роки, і найкраще для цієї мети використовувати органіку, наприклад, у вигляді мульчі навколо куща з перепрілого гною або торфу з додаванням золи. 

Однак у підгодовуванні винограду необхідно проявляти почуття міри, оскільки це саме той випадок, коли краще недогодувати рослину, чим перегодувати. 

ОБРОБКА ВИНОГРАДУ ВОСЕНИ 

Як тільки буде зібраний урожай, необхідно обробити виноградник від різного роду інфекцій як рослинного, так і тваринного характеру, оскільки навесні позбутися їх буде набагато складніше. На кущах уже немає ягід, і можна застосовувати препарати сильної дії. 

Звичайно обробку винограду поєднують із укриттям на зиму – обрізані пагони зв’язують, обробляють п’яти-семивідсотковим розчином залізного купоросу (500-700 г препарату на 10 л води). Це обприскування вб’є інфекцію на поверхні лози, але такі шкідники й хвороби винограду, як кліщі й оїдіум особливо не постраждають – для боротьби із цими проблемами існує Тіовіт або колоїдна сірка. 

Якщо ви виявили на винограді гронову листовійку, використовуйте проти неї Талстар, а із церкоспорозом слід боротися Фундазолом або Поліхомом. 

КОЛИ ПОТРІБНО ОБРІЗАТИ ВИНОГРАД 

Обрізка кущів винограду не тільки полегшує догляд за рослиною й збір ягід, але й дозволяє одержати багатий урожай. А виявилася пряма залежність між обрізкою винограду й кількістю зібраних ягід з курйозної події: багато століть назад виноградарі, що поставляли свій продукт військам Римської імперії, помітили, що ті кущі, які торік об’їв осел, краще ростуть і рясніше плодоносять. От з тих самих пір і стали проводити щорічну обрізку, тим більше, що вона позитивно впливає не тільки на кількість зібраних ягід, але й на їхній розмір і смакові якості. 

Осінь – найкращий час для формування кущів винограду, особливо якщо ви вирощуєте сорти, які на зиму необхідно вкривати, і приступати до процедури обрізки потрібно через два-три тижні після того, як з кущів винограду обпадуть усі листи. Більш рання обрізка стає причиною того, що коренева система й лози рослини не встигають одержати в потрібній кількості живильні речовини, необхідні винограду, щоб пережити зиму, а занадто пізня обрізка винограду на зиму може стати причиною його травм і ушкоджень, оскільки від низької температури повітря виноградні батоги стають тендітними. Однак попередню обрізку потрібно провести ще у вересні. 

Весняна обрізка винограду на початку сокоруху не вітається тому, що виноградна лоза, на якій рани завжди гояться дуже довго, починає «плакати», тобто, стікати соком, і в результаті ви не тільки не дочекаєтеся гарного врожаю, але можете взагалі погубити рослину. 

ЯК ОБРІЗАТИ ВИНОГРАД ВОСЕНИ 

Обрізка винограду восени для початківців проводиться у два етапи. Перший етап. Перед тем, як обрізати виноград на зиму в жовтні, на початку вересня проводять підготовку до осінньої формуючої обрізки. Слід видалити на кожному багаторічному пагоні непотрібні зелені прирости нижче першого дроту, що протягнений на висоті півметра від землі. На тих приростах, що з’явилися на рукавах вище нижнього дроту, проводять карбування, тобто обрізають 10-15% від усієї довжини приросту. Бічні пагони на приростах укорочують до 2-3 листочків. На цьому перший, підготовчий етап завершений. 

Другий етап. Через два-три тижні після листопаду формують плодову ланку, яка повинна складаюся із сучка заміщення й плодової стрілки. Починають обрізку з більш морозостійких сортів – з Ізабелли, Грудневого, Подарунка або Лідії. Сорти з низькою холодостійкістю обрізають в останню чергу. 

Виберіть на висоті двох нижніх дротів шпалери два розвинені пагони, нижній з яких повинен перебувати із зовнішньої сторони рукава, що росте під нахилом. Цей пагін обрізають під сучок заміщення, залишивши на ньому не більш трьох вічок від початку. Наступний пагін, що росте вище й із протилежної від сучка заміщення сторони рукава, обрізають під плодову стрілку, залишаючи на ньому: п’ять вічок, якщо діаметр пагону 5 мм; шість вічок, якщо діаметр рівний 6 мм; сім-вісім вічок при діаметрі пагону 7 мм; вісім-дев’ять вічок при діаметрі 8 мм; дев’ять-одинадцять вічок при діаметрі 9 мм; одинадцять-тринадцять вічок при діаметрі пагону 10 мм; дванадцять-чотирнадцять при діаметрі 11 мм; тринадцять-п’ятнадцять при діаметрі 12 мм. Якщо сорт вашого винограду дає грону вагою більш ніж пів кілограма, то залишати на плодовій стрілці потрібно мінімальну кількість вічок із зазначених у переліку, а якщо грона легше 500 г, тоді залишайте максимальну кількість вічок. Наприклад, якщо гроно вашого винограду в середньому важить півкіло й більше, тоді при товщині пагона 12 мм залишайте на плодовій стрілці 13 вічок, а якщо гроно важить менше 500 г, те залишіть 15 вічок.

УКРИТТЯ ВИНОГРАДУ НА ЗИМУ 

Дорослі кущі винограду ховають під тунелем з поліетиленової плівки: виноградні батоги знімають із опор, укладають на землю, зверху накривають ялиновим гіллям, потім над виноградом установлюють парникові дужки, на які натягають поліетилен. Краї плівки придавлюють землею або каменями. Вхід і вихід з тунелю залишають відкритими, завдяки чому лоза провітрюється й загартовується, а молоді недозрілі лози без перешкод дозрівають. Закривають отвори тунелю тільки в тому випадку, коли температура опускається нижче -15°С. Якщо зими у вас нехолодні й сніжні, а виноград ви вирощуєте холодостійких сортів, укривати його на зиму вам не доведеться.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2181 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс