Осіння підгодівля плодових дерев та чагарників

16 жовтня 2019

Восени рослини віддають свої плоди й готуються до зимової сплячки. Тому в цей період важливо підгодувати плодові дерева й чагарники. Які добрива, як, коли й у яких кількостях потрібно вносити під плодові восени?

Плодові дерева й чагарники в саду прийнято вдобрювати тричі на рік: навесні, перед цвітінням, після збирання врожаю й восени, коли вповільнюється ріст пагонів і рослина накопичує в коріннях живильні речовини на зиму. Осіння підгодівля націлена на те, щоб допомогти дереву пережити зиму, упоратися з холодами й навесні почати рясне цвітіння.

Важливо! Якщо ви розраховуєте на те, що внесені восени добрива залишаться до весни й допоможуть дереву «прокинутися» - ви помиляєтеся. Усе, що буде внесено вами в ґрунт у вересні й на початку жовтня, благополучно буде вимито водою під час танення снігу й перших весняних дощів.

ОСНОВНІ ПРАВИЛА ОСІННЬОЇ ПІДГОДІВЛІ

Затягувати із внесенням добрив не можна! Зовсім скоро процеси вегетації закінчаться, дерево просто не встигне засвоїти корисні речовини, і вони пропадуть даремно. Або того гірше - добрива спровокують продовження вегетації, рослина не встигне «заснути» до холодів. А це чревате вимерзанням. Вносьте добрива під плодові з вересня до середини жовтня, поки ще стоїть гарна, суха погода.

Пам’ятайте, що азот стимулює процеси вегетації! Тому азотні добрива залиште для весняної підгодівлі, коли вони точно будуть потрібні й корисні для плодових.

Восени добрива доцільно вносити в сухому виді, під перекопування або за допомогою розпушування ґрунту. Корисні речовини будуть розчинятися в ґрунті поступово, надходячи до коріння рослин. Рідкі добрива теж залишіть на весну.

ЧИМ УДОБРЮВАТИ

Восени садівники рекомендують використовувати наступні добрива:

Деревна зола. Вона не містить хлор і азот, що важливо саме для осінньої підгодівлі. Зола поліпшить структуру ґрунту й допоможе запобігти її закисанню. Під доросле дерево потрібно мінімум пів відра деревної золи, яку зверху засипають ґрунтом, щоб не змило водою.

Фосфорні. Вони спрямовані на розвиток саме кореневої системи, що восени дуже корисно для плодових рослин. Вносять фосфорні добрива на глибину від 8 до 20 сантиметрів (залежно від розмірів дерева або куща). Під дерево потрібно 30 грамів добрива, під кущ - до 20 грамів.

Калійні. Допомагають рослинам непохитно перенести зимові морози. Вносять такі добрива в розпушений й попередньо политий ґрунт. Потрібно приблизно 10 грамів на квадратний метр. Не забудьте після того прикрити розкидане добриво ґрунтом.

Калімагнезійні. Теж калійне добриво, але з додаванням магнію. Допомагає поліпшити структуру ґрунту й підвищити родючість. У цілому, цей вид добрив рекомендовано вносити в рідкому виді, тому багато фахівців радять використовувати його навесні. Або наприкінці серпня-початку вересня, не пізніше.

Комбіновані, універсальні добрива. Їх найчастіше використовують, якщо вирішене восени посадити саджанці. Дозування завжди дивіться на упаковці добрива.

Звичайно, не зашкодить плодовим рослинам внесення перегною й компосту восени. Просто перерийте ґрунт навколо стовбура, на площі його крони, змішуючи перегній або компост із ґрунтом на глибину до 20 сантиметрів.

Важливо! Калійні й фосфорні добрива настійно радимо вносити одночасно - разом вони працюють набагато ефективніше.

До речі, деякі садівники відмовляються від перекопування землі з метою внесення добрив. Вони виривають у пристовбурному колі 8-10 лунок глибиною до 20 сантиметрів і насипають сухі добрива туди, потім просто закопуючи лунку. Теж ефективний спосіб доправити корисні речовини ближче до коріння рослини.

Приведемо вам перевірені часом і багатьма садівниками рецепти підгодівлі різних видів плодових.

Для яблунь і груш буде потрібно 8 кілограмів компосту або перегною, якщо дереву поки немає 10 років. Якщо вже є, збільшуємо дозу до 20 і навіть 30 кілограмів для дерев старше 20 років. Також додаємо до 20 грамів сульфату калію й приблизно 25 грамів суперфосфату.

Для смородини, аґрусу й малини потрібно по 12 кілограмів перегною або компосту (під кожний кущ), плюс до 30 грамів суперфосфату й така ж кількість сульфату калію.

Для вишні й сливи доза сульфату калію зменшується до 10 грамів, суперфосфату - до 20 грамів. А перегній і компост під ці плодові дерева фахівці рекомендують вносити в розведеному видові 1:10, просто залити водою й потім по півлітра під кожне дерево в уже розпушений ґрунт.

Важливо! Досвідчені дачники чергують внесення добрив. Однією осені вносять винятково компост, гній, що перепрів, а на наступний рік - тільки мінеральні добрива. Такий підхід показує непогані результати.

Не зневажайте осінньою підгодівлею плодових, якщо ви прагнете одержувати гарні врожаї й допомогти рослинам перезимувати. І не забувайте, що восени в саду вас ще чекають наступні роботи: обрізка плодових і побілка стовбурів усіх дерев.

Пристовбурні кола після внесення добрив доцільно мульчувати, щоб корисні речовини як найдовше зберігалися в ґрунті, а коріння було надійно захищене від сильних морозів.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2128 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс