Агроволокно й поліетиленова плівка. Що й коли краще використовувати

8 березня 2019

Сильні вітри, весняний і осінній заморозок, холодні роси ще й безліч шкідників ускладнюють і без того непросте життя дачника. Тим часом від неприємностей, які посилає природа, можна відгородитися!

Раніше в городників був тільки один варіант - поліетиленова плівка. Зараз у торговельній мережі можна зустріти спанбонд, агріл, агротекс, агроспан, лутрасил, геотекстиль. Усе це нетканий синтетичний матеріал - агроволокно. Але треба враховувати, що є періоди в розвитку рослин, коли краще захистить все-таки поліетиленова плівка, а коли - нетканка.

В овочівництві агроволокно вперше застосували в 1970-х роках, зараз у Європі його використовують на 30% площ. В Україні городники-аматори познайомилися з ним у середині 1990-х років і, треба сказати, оцінили належним чином. А чому б і ні? Схожість насіння під агроволокном у порівнянні з незахищеними посівами, збільшується на 15-20%. Його можна використовувати протягом усього року, а найбільш якісний матеріал - до п’яти років.

ПЕРЕВАГИ АГРОВОЛОКНА В ПОРІВНЯННІ ІЗ ПЛІВКОЮ

Неткане волокно пропускає вологу (у якій кількості - залежить від щільності), не намокає й не стає важким, тому можна поливати, не знімаючи вкриття. У посуху не дає дорогоцінній волозі випаровуватися, а під час непогоди рятує від сильного дощу й градів.

Є доступ повітря, забезпечується рівномірна циркуляція, на внутрішній стороні не утворюється конденсат, який викликає грибкові захворювання. Тому рослини можна залишати без догляду на досить тривалий час. Хіба що огірки, кабачки, патисони й суниці під час цвітіння слід розкривати днем, щоб їх запилили комахи.

Повільніше нагрівається й повільніше віддає тепло, тому під ним немає великих коливань між денними й нічними температурами. Однак у сонячну безвітряну погоду все-таки варто зняти вкриття, щоб рослини не перегрілися. Коли є вітер - цього робити не варто.

Якщо агроволокно малої щільності (до 30 г/кв. м), воно не має потреби в каркасі, рослини просто накривають, залишаючи певний запас «на виріст». Головне - добре закріпити матеріал по краях, щоб його не здуло вітром. Лише використання більш щільного й важкого потребує пластмасових дуг. 

Нетканий синтетичний матеріал порівняно дешевий і міцний - слугуватиме кілька років.

Захищає розсаду від весняних, а врожай від осіннього заморозку. Маркування щільності свідчить про можливість захисту від короткочасного нічного заморозку: наприклад, марка 17 г/кв. м - від температури мінус 1-2 градуса, 23 г/кв. м - мінус 2-3, 30 г/кв. м - мінус 3-4. Хіба що не вбереже від тривалих похолодань.

Захищає рослини від багатьох шкідників, які налітають зверху: капусту, салат, редис від хрестоцвітих блішок, зелень - від попелиці, цибулю і спаржу - від цибульної й спаржевої мухи. Тому можна обійтися без хімії. Врожай, який дозріває (полуницю, помідори) під агротекстилем, можна сховати від птахів. Не вбереже він тільки від ворон і собак, які чомусь люблять пробувати його на смак.

КОЛИ ПЛІВКА КРАЩЕ ЗА АГРОВОЛОКНО

Щоб земля скоріше нагрілася, краще використовувати плівку. Агротканину стелять тільки на землю, що розмерзлася. Інакше виникає ефект термоса й ґрунт, навпаки, довго втримує холод.

Агроволокно прискорює появу врожаю в середньому на два тижні. Якщо потрібний більш ранній урожай - без плівки не обійтися.

Не врятує нетканка під час затяжних злив. Однак чудовий результат дає комбіноване застосування матеріалів. У непогоду поліетилен, натягнутий поверх нетканого матеріалу, захистить ґрунт і рослини від перезволоження. Якщо теплиця покрита поліетиленом, то на час сильного заморозку усередині неї рослини покриваються нетканим матеріалом невеликої щільності. Коли заморозок пройде, тканину знімають. Чим щільніше плівка й нетканка, тим краще вони тримають температуру.

У теплиці взагалі краще використовувати повітряно-бульбашкову або армовану плівку, особливо на тих місцях, які зазнають великі навантаження, - дах і стіни з більш вітряної сторони. Армована плівка складається із двох шарів поліетилена, а усередині спеціальна сітка з поліетилену високого тиску - такий матеріал дуже міцний, витримує значні температурні коливання й при необхідності досить легко ремонтується.

Для особливого утеплення існує повітряно-бульбашкова плівка, що складається із трьох шарів поліетилену, а між ними знаходяться герметичні капсули з повітрям. Бічні стіни теплиці можна утеплити нетканкой. Товщина поліетилену повинна бути не менш 100 мк, а нетканого матеріалу - 60. Важливо, щоб дуги парників і каркас для теплиці були без гострих країв.

А ще існує плівка, що перетворює світло. Вона має спеціальні добавки - люмінофори, які перетворюють синє, зелене, ультрафіолетове випромінювання сонця на жовте й червоне - більш корисне для рослин (таке світло прискорює ріст і активізує фотосинтез). Ці люмінофори працюють не тільки в сонячну погоду, але й похмуру, і навіть у сутінках.

НЕТКАНКА - ЧУДОВА МУЛЬЧА

Використовують агрополотно чорного або чорно-білого кольори, із щільністю більш 50 г/кв. м. Воно пропускає воду й повітря до коренів рослин. Ґрунт не закислюється й не ущільнюється. Ґрунтові хробаки й мікроорганізми в такому мікрокліматі почувають себе прекрасно. При цьому чорна нетканка не пропускає світла до бур’янів, і ті гинуть.

Стабільна температура ґрунту й вологість подобається огіркам, баштанним культурам, перцю, баклажанам, суниці. Чорно-білий агротекстиль містять чорною стороною усередину, а білої - назовні. Світле зовнішнє фарбування поглинає менше тепла (коріння менше нагрівалося) і одночасно відбиває промені, рівномірно висвітлюючи плоди з усіх боків, що важливо для полуниці, помідорів.

Плоди не забруднюються, навіть коли йде дощ. Насамперед це актуально для суниці.

Таким мульчуючим матеріалом зручно вкривати землю навколо дерев, кущів, особливо ягідних, гілки яких розташовані близько до землі, - порічок, малини, аґрусу. Знадобиться він і у квітнику, особливо в розарії.

Ґрунт для мульчування треба підготувати - розпушити, просапати, видалити коріння бур’янів і внести добрива. Потім поверхня грядки покривається матеріалом. Прорізи для рослин роблять у вигляді кола або хрест-навхрест. Отвори повинні бути діаметром з «мешканця» - інакше поруч із культурною рослиною прилаштуються бур’яни. Мульчуючий матеріал по краях можна притиснути цеглою, каменями або кульками із землею або піском. Ґрунтом краще не присипати - нетканка швидко забруднюється.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3345 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс