Рятуємо город від спеки

11 липня 2018

Незвичайна спека - важке випробування і для нас, і для рослин. Хтось рятує від спеки себе, улюбленого, хтось – домочадців...

Шафа-купе для огірків. Пряме сонце більше 14 годин на день - одна з причин гіркого смаку огірків. Для рослин достатньо 4-5 поспіль сонячних днів, щоб у зеленцях скупчилася значна кількість кукурбітацину. Тому при вирощуванні на сонячних місцях, рослини притіняють агроволокном або москітною сіткою.
Шафа-купе для огірків. Пряме сонце більше 14 годин на день - одна з причин гіркого смаку огірків. Для рослин достатньо 4-5 поспіль сонячних днів, щоб у зеленцях скупчилася значна кількість кукурбітацину. Тому при вирощуванні на сонячних місцях, рослини притіняють агроволокном або москітною сіткою.

РАЗ ПРИЙОМ, ДВА ПРИЙОМ

Основних прийомів, які городник може використовувати для порятунку рослин від спеки, два: постачити їх водою і притінити.

Перший, добре відомий прийом ощадливого водопостачання – це «адресна роздача», тобто полив у борозни або лунки, безпосередньо під корінь. Другий – підтримка ґрунту в пухкому стані, щоб він краще вбирав вологу і менше її віддавав; чим більше в ґрунті пор, тим краще. 

Частина води, що надійшла з поливом, випаровується рослиною: це транспірація, а частина йде прямо з поверхні землі; ці втрати скорочує мульчування (торф, сіно, трав'яна січка, тирса). 

Шар мульчуючого матеріалу не повинен бути товстим: 3-7 см, щоб не зопрівав і не горів.

Можна притінити рослини. Залежно від їхнього розміру та кількості використовують вербові гілочки, сітку від комах, імпровізовані ширми; головне, щоб тінь була ажурною, а прикриття не утрудняло повітрообміну.

НЕ ПЕРЕБОРЩИТИ!

У дні нестерпної спеки здається: скільки не поливай, багато не буде. Але це не так. Один з мінусів рясного поливу – те, що він вимиває живильні речовини. Виходить, що людина старанно лила воду, кабачки й огірки жодного разу не зав'янули, а потім листя побіліло, а плодоносіння майже припинилося – голод! Друге – це утворення кірки. Особливо «забиває» землю потужний струмінь зі шланга. Щоденні поливи невеликими дозами є небажаними, тому що рослини забирають спочатку воду з більш глибоких шарів, а ми її не заповнюємо, воложачи тільки верхній. Так ми стимулюємо розвиток молодих активних корінців близько до поверхні ґрунту, який може швидко пересохнути. Через тиждень на спеці в такому режимі можна виявити, що рослини в'януть без щоденного поливу, але ж ми самі в цьому винуваті. Полив у лунки по 3-5 літрів з наступним розпушуванням краще забезпечить вологою й зажадає менше зусиль.

Ось що доведеться поливати щодня – це рослини в контейнерах. Варто дозволити земляній грудці висохнути, як вона починає пропускати воду, усмоктуючи тільки малу її частину. Відновити здатність ґрунту усмоктувати й утримувати воду після того, як він пересохнув, набагато важче, чим поливати вчасно. Допомогти позбутися поливу нон-стоп може установка піддона або резервуара, з якого вода повільно сочилася б (наприклад, фляга з-під води з підібраним за розміром отвором у кришці).

А як не згадати ще раз добрим словом полив краплинний, який ґрунт не промиває від корисних солей, і на потрібну глибину може промочити, і утворенню кірки не сприяє. Готові поливні системи для городників дорогі, але вмільці-конструктори виготовляють їх з підручних засобів, а вже нинішнє літо стимулює їх як ніколи.

ТЕПЛИЦІ – НА ПРОВІТРЮВАННЯ

Уже якщо під відкритим небом спека, то як вижити в теплиці і рослинам, і людям? Ледь одержавши дорогоцінну воду, листя й листочки її ретельно випаровують, створюючи навколо себе вологі тропіки. Як борються з перегрівами в теплицях у південних краях, де більше 30 у тіні – звичайне літо? Правильно, оббризкують покрівлю вапном (крейдою).

Звісно ж, використовують усі можливості для провітрювання. Придасться й вентилятор. У спекотливих країнах застосовують навіть такі системи, у яких повітря проганяють через «мокру стінку».

Рух повітря забезпечити необхідно, тому що застійне вологе тепле повітря – справжній рай для багатьох шкідливих бактерій і грибів, годувати які в плани більшості з нас явно не входить.

КОРІННЯ НЕ ТУРБУВАТИ!

Навіть прополка в таку погоду вимагає обережності. І мова не тільки про те, щоб зайвою ретельністю в польових роботах не довести себе до теплового удару. Треба на час відмовитися від усіх прийомів, якими можна травмувати коріння, порушити його контакт із ґрунтом. Якщо пропущений момент для прополки дрібних бур'янів і вони вже майже зрівнялися з капустою й огірками, рішуче, одномоментне видалення «нахлібників» може нашкодити городнім рослинам, що вже звикли до їхнього захисту від сонця. Можна зрубати сапкою основну масу, що загрожує, й залишити «огріхи», що дають невелику тінь.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2791 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс