Як доглядати за ягідними культурами
Смородина, аґрус, а також малина особливо потребують гарного догляду серед усіх плодово-ягідних культур. Від цього залежить тривалість життя кущів та їх урожайність.
Догляд за аґрусом і смородиною. Фахівці вважають, що при добре заправленій посадковій ямі, добрив у першому році під ці культури вносити не потрібно. Ґрунт навколо куща потрібно замульчувати перегноєм, компостом або гноєм. Гній не повинен доторкатися до рослин.
Але якщо влітку в першому році після посадки листя рослин буде мати світлий (а не темно-зелений) колір, то в липні необхідно рослини підживити рідким азотним добривом. Розчинити у відрі води 12 - 15 г аміачної селітри й використати цей розчин на дві рослини (на кожну рослину по піввідра розчину).
А з 2-го року треба внести в ґрунт навколо куща фосфорні, калійні й органічні добрива. Корінне поліпшення ґрунту у смородини потрібно закінчити в 3 - 5 років. Період заправлення ґрунту в аґрусу, при необхідності, можна трохи збільшити, тому що він росте повільніше, чим смородина.
Але потрібно враховувати наступне: аґрус більше потребує калійних добрив, чим смородина. Смородина, особливо червона й біла, чутлива до надлишку хлору. Калійні добрива, що містять хлор, вносити у високих дозах краще восени. Аґрус до хлору менш чутливий. Основна маса коренів аґрусу розміщається під кроною (розвиток коренів залежить від сорту й виду ґрунту). У смородини ж коріння поширюється трохи далі, чим в аґрусу, але й у неї основна маса коренів також перебуває під кроною. У дорослому стані кущі смородини й аґрусу розростаються завширшки до 1,5, іноді й до 2 м. Цю площу й треба заправляти добривом.
Яку ж кількість добрив варто внести за весь період, тобто 3-5 років, щоб поліпшити ґрунт?
На середніх за родючистю ґрунтах треба внести гною або іншого органічного добрива в сумі за всі роки заправлення ґрунту по 30 - 50 кг на кущ; якщо ж гною достатньо, то під аґрус краще дати більше, чим під смородину.
З мінеральних добрив внести: суперфосфату 400 - 500 г, але краще вносити не один суперфосфат, а в суміші з іншими, менш розчинними фосфорними добривами - фосфоритним або кістковим борошном, знефтореним фосфатом і т.д. (200 г суперфосфату і 300 - 400 г кісткового або фосфоритного борошна); калію хлоpистого 150 - 200 г (більше для аґрусу, менше для смородини). Цієї кількості добрив достатньо для поліпшення середніх за родючистю ґрунтів; на ґрунтах же, від природи більш багатих, кількість добрив можна трохи знизити, а на дуже бідних збільшити.
Ще раз хочемо звернути вашу увагу на те, що зазначену вище кількість добрив треба розподілити по окремих роках на весь період.
Мінеральне азотне добриво вносять ранно навесні або восени, переважно під кущ, де в цей час перебуває основна маса коренів. У роки, коли вносять гній навесні або восени попереднього року, мінеральне азотне добриво зовсім не вносять, а якщо вносять, то в невеликій кількості. Якщо гній не був внесений, навесні дають мінеральне азотне добриво - по 25 - 30 г аміачної селітри на 1 кв. м або 40 - 50 г сірчанокислого амонію (8 - 10 г азоту діючої речовини). Ці дози можна внести у два прийоми: одну частину (більшу) навесні, іншу - улітку в підживлення.
У той самий рік можна вносити гній, фосфорне й калійне добриво, а можна вносити їх роздільно - або гній, або тільки мінеральне добриво.
Догляд за малиною. Підживлення малини навесні вимагає внесення сульфату амонію в пропорції 15 г на 1 кв.м, що стосується мінеральних добрив, то їх варто просто розсипати. А восени малину потрібно вдобрювати сірчистим калієм, який варто вносити не більше, ніж 30 г. Раз на три роки рекомендується вносити 60 г суперфосфату на 1 кв.м.
Разом із цим рекомендується проводити мульчування. Воно дуже важливе, тому що це допоможе ґрунту зберігати вологість, а кислоти не будуть впливати на кореневу систему.
Завдяки живильним речовинам, які утворюються при перегниванні шару мульчі, часто підживлювати малину не потрібно. Однак, ранньою весною або ж восени шар мульчі слід покрити ще одним шаром компосту. Також, можна внести органічні добрива, наприклад, кістяне борошно і тільки потім покласти новий шар мульчі.
Компост же слід вносити шаром не більш ніж 5 сантиметрів, і можна використовувати сирий торф або гній. Варто відзначити, що мульча не повинна потрапити на пагони. Перш, ніж підживити малину, видаліть усі бур'яни. А ті, які виросли на мульчі, видаліть руками, тому що при скопуванні є ризик зачепити коріння рослини, яке знаходиться біля поверхні. Якщо ж ушкодити корені, то це призведе до загибелі всієї рослини.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3541 |
|
© Газета Домовик 2012-2023