Перевірені способи обновити сорт картоплі
Відновлення сортів картоплі необхідно проводити через кожні 5-6 років. Адже рік у рік урожай цього овочу зменшується, бульби починають погано зберігатися, знижується сприйнятливість до захворювань, та і якісні характеристики змінюються не в кращий бік. Відновлення можна проводити самостійно, не затрачаючи величезні гроші на придбання нової насінної картоплі.
Є прості й перевірені способи, кожний з яких ви можете застосувати на своїй дачній ділянці або городі.
ВИРОЩУВАННЯ ПОСАДКОВОЇ КАРТОПЛІ З НАСІННЯ
Насінний спосіб вирощування картоплі рідко хто використовує. Дехто взагалі забув, що в цієї овочевої культури є насіння. Але ж на багатьох кущах картоплі після цвітіння утворюються маленькі зелені кульки, схожі на неспілі помідори. У них і перебуває насіння картоплі. З його допомогою можна виростити посадкову картоплю.
Для початку плоди необхідно зібрати в тканинний мішечок і підвісити в добре освітленому і теплому приміщенні до їхнього повного дозрівання. Коли плоди стануть ясно-зеленими і більш м'якими, можна вибрати з них насіння, ретельно його промити й залишити для просушки. До речі, можна без зайвих турбот придбати будь-яке насіння в спеціалізованих магазинах, тільки обов'язково чистий сорт, а не гібридний.
У цього способу є багато плюсів:
- Недорога ціна насіння.
- Схожість насіння зберігається тривалий час (близько 10 років) і не потрібні спеціальні умови зберігання.
- Насінна картопля стійка до різних захворювань.
Звичайно, на вирощування міні-бульб доведеться витратити багато сил і терпіння, але результат того вартий. Цей непростий процес вирощування картоплі винагородить вас відмінним посадковим матеріалом на кілька сезонів уперед.
ВИРОЩУВАННЯ МІНІ-БУЛЬБ КАРТОПЛІ З ВЕЛИКОЇ БУЛЬБИ
В основі цього способу - клонуванні картопляних бульб. Клітини вирощеної картоплі використовують для утворення нової рослини. Для цього «наукового експерименту» знадобляться великі картопляні бульби, з яких ми будемо вирощувати маленькі. Їх необхідно відібрати навесні й опустити на все літо в прохолодний підвал або льох.
Протягом усього літнього сезону бульбам потрібна висока вологість повітря, обприскування і невисока температура в приміщенні. Приблизно до жовтня-листопаду на картопляних бульбах буде утворена міцна коренева система з дрібними картопельками. Це відмінний посадковий матеріал, який захищений від усіх хвороб.
Усі міні-бульби потрібно зібрати, добре просушити і зберігати до наступного посадкового сезону. Уже в наступному році ви отримаєте відмінний урожай супер супереліти.
МІНІ-БУЛЬБИ З ЖИВЦІВ КАРТОПЛІ
Можна спробувати обновити сорти способом живцювання. Для цього потрібно вибрати найбільш міцний і здоровий картопляний кущ під час його літнього активного росту й розвитку, позначити його на грядці й дочекатися кінця цвітіння.
Після цього беремо необхідну кількість гілочок з куща й розрізаємо їх на невеликі живці (не більше 4 сантиметрів у довжину). На кожному такому живці має залишитися хоча б один лист. Для живців використовуються тільки середні частини гілочок бадилля. Підготовлені живці необхідно вимочити в слабкому марганцівковому розчині (приблизно 4 години).
Ділянку для висадження живців потрібно вибрати в притінку, без прямого сонячного світла. Висаджувати картопляні живці рекомендується в похмурий день або після заходу сонця. Ґрунт на грядках потрібно попередньо спушити і зволожити. Відстань між грядками має бути не менше 20 сантиметрів, а між рослинами – приблизно 3 сантиметри.
Дуже важливо при посадці живців присипати їх ґрунтом так, щоб картопляний листок теж був присипаний землею (приблизно на 60-70%). Він має перебувати у вертикальному положенні.
Відразу після посадки на грядки викладається мульчуючий шар і проводиться рясний полив. Через 15-20 днів бадилля пожовкне й засохне, а в ґрунті почнеться утворення міні-бульби. Усі необхідні живильні речовини для свого розвитку бульба одержить із листя. Пройде ще два тижні, і можна буде вже викопувати живці з підрослими бульбами.
Вирощені таким чином міні-бульби потрібно продезінфікувати в слабкому марганцівковому розчині, гарненько просушити на сонці і скласти для зберігання в мішечки з натуральної тканини. До наступного посадкового сезону вони відмінно збережуться.
НАСІННА КАРТОПЛЯ З ВЕРХІВОК БУЛЬБ
Цей спосіб такий же нескладний, як і попередній. Тепер будуть використовуватися верхівки картопляних бульб. Найбільші картоплини кращих сортів відбираються під час збору врожаю (наприкінці літа – на початку осені) і відкладаються окремо від інших для зберігання і пророщення до весни.
Навесні всі ці бульби піддаються обрізанню – верхні частини разом з паростками зрізують приблизно на одну третю частину. Усі ці обрізані частини розкладають у тирсі, рясно обприскують водою й залишають до пророщення. Частини бульб, що залишилися, можна використовувати для посадки в ґрунт стандартним способом.
Приблизно через три тижні картопляні верхівки проростуть і вкореняться. Це значить, що вони готові до посадки у відкриті грядки. Висаджують бульби на відстані не менше 30 сантиметрів одну від одної на глибині близько 5 сантиметрів.
НАСІННА КАРТОПЛЯ З ПАРОСТКІВ
Якщо хочете обновити сорт дуже швидко, за короткий час, тоді цей спосіб – найбільш підходящий. З однієї картопляної бульби цим способом можна виростити відразу більше сорока кущів.
Придивіться уважно до пророщених бульб картоплі. Вони відрізняються одна від одної паростками. Одні паростки міцні й соковиті (зеленого кольору), а інші – блідого відтінку та напівмляві. А це тому, що перші росли на світлі (світлові), а другі – у тіні (тіньові). Для посадки можна використовувати обидва види паростків. Їх висаджують або відразу в землю на грядках, або в індивідуальні горщики.
Паростки, що виросли на світлі, мають висаджуватися разом із зародковим корінням і тільки по одному. Паростки, утворені в тіні, доведеться розрізати на невеликі частини, на кожній з яких має бути брунька. Обидва види паростків покривають ґрунтом приблизно на 2/3.
Велике значення для вирощування рослин цим способом має якісний ґрунт. У ньому має втримуватися вся необхідна кількість живильних речовин, тому без підживлень не обійтися. Добрива вносять один раз на тиждень. Бажано підживлювати картоплю по черзі: один тиждень – трав'яним або зольним настоєм, а інший – настоєм біогумусу. Під час збирання врожаю картоплі, вирощеного з паростків, виберіть найкращі бульби й залишіть їх для наступної посадки.
Відбирання посадкового матеріалу на наступний рік рекомендується проводити ретельно. Помічайте й залишайте мітки біля найміцніших і найздоровіших картопляних кущів протягом усього літнього сезону. При збиранні врожаю потрібно залишати з таких кущів не тільки великі екземпляри, але й навіть найменші картоплини. Тоді обновляти сорти буде потрібно тільки через 6-7 років.
Позбудьтеся традиції – залишати на посадку тільки картопляні бульби найменшого розміру. При такому посадковому матеріалі обновляти сорти картоплі буде потрібно через кожні 2-3 роки.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 6281 |
|
© Газета Домовик 2012-2023