Як захистити розсаду від чорної ніжки
Городники бояться чорної ніжки і не побажають її появи навіть ворогу. Ця хвороба, що викликається патогенними грибками, підстерігає молоду розсаду будь-яких культур, і уражені нею саджанці, на жаль, у більшості випадків приречені на загибель.
Захистити розсаду від чорної ніжки цілком під силу кожному ще до посіву насіння. А якщо лихо вже підкосило кілька сіянців, терміново потрібно прийняти всі можливі заходи, щоб урятувати інші. Як не допустити появи чорної ніжки у своєму розсаднику і що ж необхідно зробити, якщо вона вже почала свою чорну пропащу справу?
ЩО ТАКЕ "ЧОРНА НІЖКА"
Що являє собою ця хвороба? Це грибкове захворювання, рід гнилі, збудники якого можуть зберігатися в ґрунті, на насінні, на залишках рослинності. Чорною ніжкою може занедужати будь-яка розсада, але особливо часто від неї страждає розсада ранньої капусти та інших хрестоцвітних культур.
Розпізнати чорну ніжку дуже легко: у захворілого сіянцю стоншується стеблинка ближче до поверхні ґрунту, рослина в'яне, нахиляється вбік. Згодом на стеблі з'являється темна "пережабинка", таку рослину можна легко витягти із ґрунту, тому що корені у неї перестають розвиватися або відмирають зовсім.
Чорна ніжка віддає перевагу перезволоженому ґрунту високої кислотності, загущеним рядам рослин, холодним підвіконням, застійному повітрю та перепаду температур. У принципі, уже трохи зрозуміло, у яких напрямках працювати, правда?
ПРОФІЛАКТИКА
Як і всі грибкові хвороби, чорну ніжку краще попередити, чим вести з нею боротьбу. Так що завдання, що перед нами стоїть - не дати болячці ні найменшого шансу виявити себе. Захищатися будемо по усіх фронтах.
Перше, на що потрібно звернути увагу, це ємкості під розсаду. Вони мають бути чистими! Потрібно не просто видалити з них залишки торішньої землі, але й украй бажано вимити з милом і обполоскати в розчині марганцівки.
Друга (і найголовніша) проблема - це ґрунт. Саме в ньому найчастіше й перебувають спори патогенних грибів. Щоб їх знищити, ґрунт рекомендується або пропарювати на водяній бані (довго і муторно), або пролити розчином "Фітоспорину М" (набагато простіше і швидше). Не рекомендується додавати в грунтосуміш неперепрілий компост, у ньому можуть бути рослинні залишки, на яких люблять "селитися" грибки. А от трохи попелу в розсадному ґрунті не завадить - він зменшує кислотність ґрунту, і шанси чорної ніжки на розвиток, відповідно.
Крім того, не потрібно забувати про підготовку насіння. Зовсім не довго і не важко пару годин витримати насіння в розчині марганцівки, висушити і тільки потім саджати.
АЛЕ! Навіть якщо ми вимили горщики, належним чином приготували ґрунт і протравили насіння, немає стовідсоткової гарантії того, що всі спори загинули. Вони дуже живучі, зарази. Тому важливо вирощувати розсаду в таких умовах, у яких чорній ніжці існувати не комфортно.
По-перше, намагаємося не допускати перезволоження ґрунту. Це значить поливаємо в піддони, або обережно піпеткою між рядами, або медичним шприцом по зовсім троху. Якщо сходи вкриті плівкою, частіше їх провітрюємо.
По-друге, утеплюємо під-віконня. Пам'ятайте, що навіть склопакети не завжди забезпечують потрібну для розсади температуру. Розстеляємо під піддони ковдри або ставимо ящики з розсадою на книги - загалом, робимо все можливе, щоб виключити переохолодження ґрунту і перепади температур.
По-третє, не загущуємо посіви і своєчасно пікіруємо розсаду. Не лінуємося висадити насіння в індивідуальні стаканчики або відособлені касети, щоб уникнути щільних густих сходів. З появою другого-третього справжнього листочка проводимо пікіровку в ємкості більшого діаметра. Після пікіровки рослини чорною ніжкою майже ніколи не хворіють.
По-четверте, нічим не підживлюємо молоду розсаду. Чорна ніжка дуже любить рослини, перегодовані азотом. Якщо буде потрібно, підживлення завжди можна провести після пікіровки, коли саджанці зміцніють.
І нарешті, за можливістю досвічуємо розсаду стільки годин на добу, скільки їй необхідно. При статку світла сіянці не витягаються, ростуть сильним і потужними, а таким рослинам хвороби не страшні.
ЯК УРЯТУВАТИ РОЗСАДУ
Якщо ми все-таки не вберегли, якщо помітили в одному зі стаканчиків полеглий або млявий сіянець, що робити в цьому випадку? Уражені рослини потрібно відразу ж видалити, а інші спробувати врятувати від напасті.
Найдійовішим, але при цьому найбільш заморочливим способом "порятунку" є пересадження ще не уражених хворобою сіянців у новий ґрунт. Доведеться повторити заново всі профілактичні роботи з ємкостями та ґрунтом.
Якщо пересаджувати рослини немає можливості або бажання, обов'язково потрібно присипати ґрунт зверху попелом або сумішшю попелу та піску або дуже добре розмеленою яєчною шкаралупою. Шар краще зробити побільше - два-п'ять сантиметрів, як би одночасно підсапуючи рослини. Далі можна діяти по-різному:
- хто не боїться хімікатів, може обприскати рослини і ґрунт розчином "Превікура" (2 мл на 1 літр води) або "Фундазола" (1-2 грами на літр води);
- хто проти будь-якої хімії, може провести обприскування біологічними препаратами, типу "Бактофіта", "Планриза", "Фітоспорина" або "Фітолавина";
- хто взагалі не визнає промислових засобів захисту, може обприскувати рослини і ґрунт розчином горілки у співвідношенні 1:10.
Після всього цього, звісно ж, потрібно до мінімуму скоротити поливи. Поливати тільки при повному висиханні землі, по трішечки. Ще надійніше поливати не просто водою, а настоєм цибульної лушпайки або слабким розчином марганцівки.
Надалі намагаємося слідувати всім вищеописаним рекомендаціям з попередження хвороби, і чорна ніжка буде обходити вашу розсаду стороною.
У висновку хочеться відзначити, що уражені чорною ніжкою томати можна спробувати реанімувати. Раптом ви посадили унікальний сорт, кожний сіянець на рахунку, а отут таке... Якщо на рослині з'явилася "пережабинка", але верхівка ще жива, не млява, відщипніть її та спробуйте вкоренити. Тобто посадіть в землю або у воду. Рослини томатів відрізняються своєю живучістю, вони здатні дати нове коріння й заново піти в ріст.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3491 |
|
© Газета Домовик 2012-2023