Мороз і сонце. Як захистити плодові дерева від різкої зміни погоди взимку
Морози завжди небезпечні для плодового саду. Але якщо вони чергуються з відлигами, то справа ускладнюється ще більше. Що буде з плодовими деревами після нинішньої зими? Як на них позначиться те, що погода кидалася із крайності в крайність? Адже правда: стовпчик термометра із плюсових позначок часто падає в глибокий мінус, а через кілька днів підскакує назад. Хоча подібні зими вже нікого не дивують, садівники однаково переживають. Чого чекати і що робити?
ГОЛОВНА НЕБЕЗПЕКА
Коли затяжна відлига різко змінюється на "мороз і сонце", першою під удар потрапляє кора. Локальний перегрів, а потім "заморозка" - і в результаті на корі виникне так званий сонячний опік. Такі ушкодження частіше виникають у безхмарну, але вітряну погоду.
ПРОФІЛАКТИКА ОПІКІВ
Корисно завчасно притінити штамби дерев спеціально встановленими екранами з підручних матеріалів. Цю ж функцію можуть виконати зростаючі з південного боку дерев ягідні або декоративні кущі.
Добре з осені розвісити на деревах безліч поліетиленових або тканинних стрічок довжиною до 1 м: вони "гальмують" вітер і сприяють накопиченню снігу. Сонячним днем їх легкі блукаючі тіні попереджають крапковий перегрів кори, а лиховісний шелест відлякує голодних зайців.
Якщо ви опинилися на дачі прямо під час різкого зниження температури з вітром, а погода похмура, то можна злегка збризкати стовбури дерев з пульверизатора чистою водою. Налиплий сніг, іній або крижана плівка захистять кору.
Потепління може спровокувати активність не тільки рослин, але й зимуючих шкідників. Наприклад, гусениці яблуневої плодожерки зимують у коконах під старою корою та у її тріщинах. Якщо температура повітря раптом надовго підвищилася до +8-9 °C, шкідник переходить у наступну стадію свого розвитку - лялечку. Мороз під час цього перетворення вбиває комаху.
Такому ходу подій можна й допомогти, якщо під час відлиги почистити штамб і основи кістякових гілок металевою щіткою. Разом з відстаючими лусочками старої кори будуть вилучені й зимуючі під ними шкідники. Сміття, зрозуміло, потрібно зібрати (для цього перед початком роботи розстеліть під деревом шматок плівки) і спалити. Ті ж особини, які залишаться на стовбурі "без прикриття", замерзнуть або стануть здобиччю синиць.
ШВИДКА ВЕСНЯНА ДОПОМОГА
Весняна обрізка дозволяє помітно скоротити "запаси" шкідливих організмів, що зимують у кроні. Як тільки після танення снігу з'явиться можливість підійти до дерев, не порушуючи поверхневого горизонту ґрунту, необхідно прибрати листя, що залишилося з осені: у ньому також могли влаштуватися в коконах гусениці яблуневої плодожерки.
Легке перекопування верхнього горизонту ґрунту відразу, як тільки він буде готовий, порушить місця зимівлі дорослих особин яблуневого квіткоїда напередодні їхньої міграції в крону. Перед цим на стовбурі мають бути розміщені ловчі пояси.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3769 |
|
© Газета Домовик 2012-2023