Готуємо малину до зими

4 листопада 2015

Зазвичай малина витримує морози, звичайно ж, при дотриманні правильних агротехнічних прийомів вирощування. У південних регіонах і в таких, де зими слабкі, малині ніякий захист узимку не потрібен. Зараз є багато морозо-тривких сортів малини, які успішно ростуть, і плодоносять у різних куточках України.

Якщо температура взимку становить -25-30°С, високоврожайні та великоплідні сорти можуть такого морозу не витримати.

Звичайно, можна зробити повітряно-сухе вкриття за допомогою дерев'яного каркаса, деревних листів і поліетиленової плівки, але можна обійтися і без нього.

Головне – необхідно дотримуватися правильної агротехніки вирощування малини. Підготовку ж цієї ягоди до зими потрібно починати ще з червня. При внесенні підживлень строго дотримуватися норми, не можна перегодовувати рослини (особливо азотними добривами), тому що різко знижується зимостійкість малини, пізно закінчується вегетація й пагони не встигають визріти. 

Якщо ви для мульчування використовуєте звичайний свіжий гній великої рогатої худоби, то останнє підживлення треба зробити 15 червня. Якщо ви застосовуєте звичайну мульчу, то підживлення варто припинити до 25 липня.

Малина має вирощуватися на добре освітлюваній ділянці, тоді пагони будуть міцними, повноцінними та зимостійкими.

Важливу роль грає густота рослин. Необхідно запам'ятати правило: від великої кількості пагонів урожай не збільшується, а навпаки - знижується. На малині, що вирощується на шпалерах має бути від 6 до 8 пагонів, при кущових способах вирощування - 4 пагони. Після закінчення плодоносіння потрібно вирізати пагони, що відплодоносили.

До 20 вересня потрібно обрізати верхівку пагонів, для того щоб прискорити їхнє визрівання.

До кінця вересня треба видалити все листя, тому що це сприяє їхньому намоканню і згодом загниванню бруньок. Щоб видалити листя, потрібно надягнути рукавицю і провести рукою по пагоні знизу нагору.

Малину, що росте на шпалерах, зв'язуємо в джгут, і прив'язуємо до нижнього дроту на відстані не більше 30 см від землі. Дріт додатково зміцнюємо, щоб узимку під снігом, що просідає, малина не опинилася на землі.

З кущовою малиною робимо точно так, зв'язуємо в джгут і пригинаємо до землі. Можна присипати землею, а потім снігом. 

Якщо взимку мало снігу і температура перевищує мінус 25°С, то додатково з доріжок або інших місць насипаємо якнайбільше снігу. Буває так, що на снігу, у результаті перепадів температури, утворюється крижана кірка, яку потрібно видалити.

Чим ближче до весни, тим частіше бувають відлиги, і в малини набухають бруньки, починається сокорух. І ось різке похолодання - замерзають сік і бруньки. Якщо це буде відбуватися кілька разів - гарного врожаю не побачити. А якщо малина надійно захована під снігом - вона почуває себе добре, тому, що немає різких коливань температури, немає холодного вітру.

Особливо слід захищати осінні посадки малини. Наприкінці жовтня їх необхідно обрізати до потрібної висоти, засипати листям деревних порід (клен, каштан) шаром до 30 см, зробити каркас або взяти перевернений дерев'яний ящик і зверху обтягнути плівкою, залишивши віддушину. У листопаді повністю закрити, засипавши снігом.

ПІДГОТОВКА ДО ЗИМИ РЕМОНТАНТНОЇ МАЛИНИ

Коли наступають сильні холоди, і завершується плодоносіння ремонтантної малини, зрізують всю земну частину, збирають все опале листя, ягоди, сміття. Усе це виносять за межі ділянки, і спалюють.

Обрізати пагони можна тоді, коли вже змерзне верхній шар ґрунту або навіть коли випаде сніг.

Чим пізніше, тим краще, тому що до цього часу з листя і пагонів до кореневої системи надходили живильні речовини, які накопичуються для успішного розвитку в наступному році.

У регіонах, де порівняно теплі зими обрізку краще проводити навесні.

Чому і що вона дає?

1. Після завершення плодоносіння, вегетація пагонів буде продовжена і буде більше накопичуватися живильних речовин для врожаю майбутнього року.

2. Якщо вчасно не змерзне ґрунт після обрізки (4-5 тижнів), то можуть прорости передчасно бруньки на кореневищі, що негативно позначиться на майбутньому врожаї.

Весняну обрізку доцільно проводити й у регіонах з суворим кліматом і малосніжними зимами. Не вилучені пагони будуть добре затримувати сніг.

Навесні потрібно дочекатися, коли розпустяться бруньки і відразу провести обрізку, рослина поповниться ростовими речовинами, які синтезуються в листях, і які необхідні рослині для якнайшвидшого пробудження.

Щоб продовжити строк споживання ягід і збільшити врожайність можна використовувати  легкі переносні вкриття: з поліетиленової плівки або укривного с/г полотна Агротекс.

Такі вкриття можна починати використовувати з вересня. При цьому потрібно стежити за тим, щоб був вільний доступ бджіл і, щоб було нормальне запилення та утворення зав'язі.

При використанні вкриттів значно збільшується врожайність, швидше дозрівають ягоди (на 3 тижні), поліпшується їхній смак, підвищується вміст цукрів.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3914 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс