Яка вона, суниця нейтрального дня?
Сьогодні усе більше розповсюдження серед садівників отримують ремонтантні сорти суниці. За останні роки селекціонерами створені сорти ремонтантної суниці, які не поступаються, а часом і перевершують за крупністю ягід звичайні сорти.
Дозрівання цих сортів починається на 3-4 дні раніше найранніших сортів звичайної суниці і триває з деякими перервами до самих заморозків. Ті ж садівники, які можуть висадити на початку серпня кущі такої суниці в теплицю, можуть одержувати врожай і в листопаді, а якщо теплиця опалювальна, то й пізніше.
Урожайність таких ремонтантних сортів також вища. На розетках першого і другого порядку, а іноді навіть не вкорінених, у цей же сезон з'являються ягоди.
Якщо сьогодні садівники-аматори добре знайомі зі звичайними та ремонтантними сортами суниці садової великоплідної, то нейтральноденні сорти для багатьох є новинкою.
В останнє десятиліття з'явилися зовсім нові ремонтантні сорти нейтрального дня. Вони формують зачатки квіток незалежно від тривалості світлового дня, безупинно ростуть і плодоносять протягом усього року. Звичайні ремонтантні сорти мають інтервал між літнім і осіннім плодоносінням 8 тижнів. У нейтральних він не перевищує 3 тижнів, сорти плодоносять на грядках до заморозків.
Широке поширення серед садівників отримують сорти Королева Єлизавета і Єлизавета II. Відносно цих сортів склалася унікальна ситуація, коли без реклами вони стали популярнішими, ніж кожний із традиційних сортів.
«КОРОЛЕВАМ» ОСОБЛИВИЙ ДОГЛЯД
Нейтральноденні рослини добре озиваються на мульчування ґрунту чорною плівкою. Використання чорної плівки (нетканий матеріал щільністю 60 г/м2) сприяє більш швидкому прогріванню ґрунту, а також виключає необхідність боротьби з бур'янами. У порівнянні з немульчованими насадженнями збільшення врожаю на чорній плівці складає до 50%. Якщо немає можливості вирощувати суницю таким чином, необхідно забезпечити рослинам особливо ретельний догляд. Ефективною схемою посадки є дворядна стрічка з розташуванням рослин у шаховому порядку (20 см між рослинами, 20 см між рядками й 1 м між стрічками).
Нейтральноденні сорти суниці, подібно більшості, розмножуються вусами.
Ремонтантні сорти суниці дуже вимогливі до умов вирощування, оскільки весь сезон, практично без відпочинку, віддають урожай. Але рідко хто із садівників дотримується належної агротехніки, і, отже, не одержує того врожаю, що міг би бути.
Ремонтантні сорти суниці вимогливі до родючості ґрунту не менше, ніж овочеві культури. Ці сорти мають потребу в безперервному постачанні азотом і калієм, фосфорні добрива давайте при підготовці ґрунту. Їх, як правило, у вигляді підживлень не вносять. Оскільки регулярні поливи обов'язкові, ґрунт не повинен від них запливати. Частково запобігти запливанню ґрунту допомагає мульчування перегноєм, тирсою, соломою, посадка рослин по чорній плівці або нетканому матеріалі.
Часті розпушування поверхні ґрунту (якщо він не замульчований), практично після кожного поливу або дощу, сприяють активній діяльності кореневої системи, а значить, працюють на врожай.
Підготовка ґрунту, як правило, починається не пізніше, ніж за місяць до посадки суниці. Поряд з органічними добривами (торф і перегній — до 5 відер на 1 м2), внесіть повне мінеральне добриво типу «Кеміри» — 60-80 г на 1м2 і проведіть вапнування доломітовим борошном там, де це необхідно.
Ґрунт перекопуйте не менше чим на 30 см і сформуйте високу гряду. На ній не так відчувається негативна дія весняного перезволоження, і ґрунт швидше прогрівається, що сприятливо позначається на діяльності кореневої системи.
Кращі ранні строки посадки: у липні-початку серпня, але в цей час складно знайти розсаду. Якщо це вдалося зробити, то дайте можливість суниці добре прижитися й розвиватися. Не забувайте про часті поливи та підживлення. Заздалегідь установіть каркас і натягніть поліетиленову плівку або нетканий матеріал і обов'язково забезпечте провітрювання. При виконанні цих умов уже у вересні ви отримаєте до 10 великих ягід з кожної рослини, але все-таки краще обірвати вуси, що з'являються, і квітконіжки для того, щоб суниця добре вкоренилася і підготувалася до зими.
Якщо ви спізнилися з посадкою в кращий термін і надворі вже вересень, то не відкладайте захід ні на день. Ви допоможете рослинам прижитися, забезпечивши їх теплом (укривши нетканим матеріалом). У вересні-жовтні сонце нежарке, і під укриттям рослинам буде затишніше. Не забудьте видалити бутони, що з'явилися.
Якщо ж ви вирішили садити суницю навесні, то всі роботи з підготовки грядки зробіть восени.
Посадка в середині квітня під плівку забезпечить одержання врожаю практично в такі ж строки, як і у звичайних сортів суниці, але все-таки перші квітконіжки видаліть. Тоді наступний урожай буде більш вагомий.
Восени, наприкінці вересня - у листопаді, обов'язково підсипте під кущі старе листя, тирсу, перегній, торф так, щоб листя суниці не було закрите. Але якщо ж наприкінці листопада-початку грудня почнуться сильні морози без снігу, то засипте кущі повністю тими ж матеріалами, що внесені під основу рослин.
Рано навесні у рослин видаліть пожовтіле листя і перший раз підживіть аміачною селітрою (сечовину краще застосовувати з кінця травня). За вегетацію проведіть 10-15 підживлень комплексним добривом типу «Растворин», «Кристалін», «Кеміра люкс» або гнойовою рідотою.
Регулярно обривайте вуса, що з'являються.
Можливо, когось налякала складність агротехніки, але ви краще інших знаєте, що вам під силу. А врожай навіть при мінімальному догляді сорт Єлизавета II дасть більший, ніж будь-який інший традиційний сорт.
Королева Єлизавета 2. Ягоди цього сорту дуже великі - близько 45-50 г штучка, а найбільші досягають навіть 125 г. М'якоть середньої щільності, із властивій сорту соковитістю. Цей сорт необхідно обновляти щороку, щоб не дрібніли ягоди. Плодоносити буде навіть на розетках у перший рік після посадки.
Спокуса. Гібрид, що володіє неповторним мускатним смаком. Із травня і до заморозків буде радувати великими, близько 30 г ягодами. М'якоть щільна, але дуже соковита. Квітконіжки довгі, що робить цей сорт особливо привабливим для декоративного квітництва. Через 1,5 місяці після висадження розсади вже можна збирати врожай (близько 1,5 кг з кущика). Підходить для вирощування на балконах.
Діамант. Ця садова суниця є творінням Каліфорнійського університету. М'якоть ягід світлих кольорів. Стійкий до хвороб і шкідників. Розмір ягід від 20 г.
Еві 2. М'якоть цього сорту дуже соковита, свіжа й солодка. З 10 кв. м можна зібрати близько 55 кг. Велика ягода близько 20 г вагою, округлої форми, червоних кольорів. Своєму походженню сорт Еві 2 зобов'язаний англійській селекції графства Кент. Відрізняється гарною посухостійкістю.
Альбіон. За транспортабельністю рівних цій ягоді знайдеться небагато. Украй засухостійкий сорт із потужними квітконіжками, що не вилягають та не дозволяють ягодам нахилятися до землі. Дуже велика ягода темно-червоних кольорів з дуже щільною м'якоттю.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3988 |
|
© Газета Домовик 2012-2023