Боротьба з палею: перевірені способи
Ненажерлива паля - злісний шкідник. Боротьба з нею може тягнутися роками. Тим часом існує безліч способів позбутися цієї неприємної сусідки.
Боротьбу з палею необхідно вести комплексно протягом усього року, а не обмежуватися тільки літнім сезоном.
Щоб шкідник не перейшов до вас з інших ділянок, необхідно відгородити весь свій город по периметру жерстю, заглибивши листи в землю на 50-60 см і піднявши їх над поверхнею на 40-50 см. Замість жерсті підійде й шифер. З цією ж метою можна прокопати навколо ділянки вузьку канавку глибиною 30 см і заповнити її щебенем, битим склом і цеглою.
Десь у травні-червні потрібно ретельно перекопати доріжки, межі, п'ятачки, що пустують, де ховається паля для відкладання яєць. Гнізда можна виявити за зів'ялими стеблами і відкритими отворами нірок.
Досить ефективним є заливання ходів палі мильною водою: у відрі води потрібно розчинити 10 г господарського мила і 50 г прального порошку. Якщо вилити в отвір ходу 0,5-1 л приготовленого розчину, то через хвилину-дві паля або вилізе на поверхню, або загине під землею.
Наймогутнішим засобом боротьби з цим шкідником є гас. Суміш води й гасу (100 г на 10 л води) також заливається в нори палі (30 г у кожну). Гас можна використовувати і з піском. На 10-літрове відро піску достатньо однієї столової ложки. Суміш необхідно перемішати й розкласти по доріжках між грядками.
Одним з результативних засобів боротьби з палею є саморобні пастки. Приманює комах запах сирої картоплі. Якщо нарізані бульби помістити в банки і закопати їх по горлечко в землю, паля, як заворожена, прийде на запах і звалиться в пастку.
Можна використовувати і зариту по горлечко банку з водою (воду не доливають до країв на 5-8 см).
У якості пастки підійде скляна банка, змазана зсередини біля горлечка медом. Банку закопують у землю, горлечко закривають дошкою із зазором 1-1,5 см. Через деякий час ємкість дістають і знищують комах, що заповзли у неї.
Використовують для боротьби з палею й кінський гній. Восени в місцях, де раніше були помічені її ходи, копають ловчі ями і укладають у них свіжий кінський гній. Потім насипають гірку землі й устромляють кілочок. Коли настають сильні холоди, купки розривають і гній розкидають по снігу. Палі, що сховалися в гної на зимівлю, гинуть.
Для винищування палі можна використовувати принади з порошку яєчної шкаралупи, змоченого соняшниковою олією. Потрібно підсушити яєчну шкаралупу, ретельно подрібнити її в кавомолці, потім додати трохи соняшникової олії (для запаху) і закласти в борозенки та лунки разом з насінням.
Виправдує себе і такий спосіб: навколо стебла на відстані 12-15 мм проробити борозенку на глибину 3-4 см, насипати в неї 1-2 чайні ложки товченої яєчної шкаралупи, просоченої соняшниковою олією, і присипати зверху піском. Паля, покуштувавши такої яєчно-масляної принади, гине.
Ще можна змішати 1 кг розпареного зерна, 40 мл рослинної олії і 40 г будь-якого інсектициду. Ця суміш прикопується в борозенки на глибину 5- 6 см.
Переможіть палю за допомогою:
- чорнобривців: їх краще висівати на межі ділянок, а восени сухі стебла квітів розкидайте по всьому городі.
- хризантем: восени сухі стебла хризантем подрібніть і навесні під час посадки розсади покладіть в лунки і борозни;
- вільхи: по краях грядок через кожні 1,5 - 2 м вставте в землю гілочки вільхи;
- коріандру: посійте його по всьому периметрі ділянки, і паля піде;
- риб'ячих голів: по периметрі грядки потрібно закопати голови сирої риби на глибину 20 - 30 см (достатньо 1 разу за сезон);
- часнику: при посадці насіння або розсади покладіть в лунку 1 зубок часнику, і паля обійде стороною посіви.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 6091 |
|
© Газета Домовик 2012-2023