Консультація юриста: оформити спадщину буде простіше

5 січня 2015

Закон, що спрощує оформлення спадщини та реєстрацію прав спадкоємців, підписаний главою держави і був прийнятий 20 жовтня 2014 року. Відчують переваги такого спрощення в першу чергу жителі сільської місцевості. Які саме - про це далі.

Чи дійсно можна буде оформити спадщину в сільраді? 

Так. Із вступом у силу змін, внесених у Цивільний кодекс України, у Закон України «Про нотаріат», у сільській місцевості здійснювати нотаріальні дії з оформлення спадщини зможуть уповноважені посадові особи органа місцевого самоврядування.

Зокрема, відповідно до передбачених змін у статтю 37 Закону України «Про нотаріат» у сільських населених пунктах уповноважені на це посадові особи органа місцевого самоврядування видають свідчення про право на спадщину і свідчення про право власності на частку в спільному майні чоловіка та жінки у випадку смерті одного із подружжя. 

Вимоги до таких осіб досить високі - вища юридична освіта, досвід роботи в галузі права не менше трьох років, річне стажування в державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса, проходження навчання з роботи з єдиними й державними реєстрами, що функціонують у системі Міністерства юстиції України, а також вони повинні здати екзамен зі спадкоємного права. 

Звісно ж, виникає питання, чи знайдуться фахівці, що відповідають цим вимогам, у кожному селі. Отже, забезпечення такими кадрами сільрад зажадає часу, мабуть, з цієї причини відстрочений час вступу в силу даних змін. Положення, якими органам місцевого самоврядування надаються повноваження щодо оформлення права на спадщину та реєстрації прав на успадковану в сільських населених пунктах нерухомість, набудуть чинності з 1 січня 2016 року.

Нагадаємо, що на сьогоднішній день оформити право на спадщину і провести державну реєстрацію прав спадкоємців у сільських населених пунктах на успадковану ними нерухомість можна тільки у нотаріуса. І це вимагає не тільки значних витрат коштів, але й часу, адже ні для кого не секрет, що в більшості сіл свого нотаріуса немає. 

Окремим категоріям спадкоємців скасована обов'язкова оцінка майна. 

З 3 грудня 2014 року проведення оцінки майна у випадках спадкування майна спадкоємцями першої та другої черги за законом і з права подання, а також у випадку спадкування спадщини, оподатковуваної за нульовою ставкою податку, є не обов'язковим. 

Дані зміни внесені в закони України «Про оцінку майна, майнових прав і професійної оцінювальної діяльності в Україні», «Про оцінку земель», якими передбачалася обов'язкова оцінка майна у випадках оподатковування майна за законом. 

Нагадаємо, що відповідно до Цивільного кодексу України в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті при житті спадкодавця і народжені після його смерті, той із подружжя, хто його пережив, і батьки (стаття 1261); у другу чергу - рідні брати та сестри спадкодавця, його бабуся та дід як з боку батька, так і з боку матері. 

Для віднесення особи до спадкоємців першої і другої черг достатнім є встановлення факту походження, тобто факту кревного споріднення, або факту реєстрації шлюбу. Крім того, відзначимо, що у відповідності зі статтею 130 Сімейного кодексу України у випадку смерті чоловіка, що не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. 

Спадкування всиновленими й усиновителями має свої особливості. 

Усиновлені втрачають особисті та майнові права й обов'язки у відношенні своїх рідних батьків і кревних родичів і отримують їх відносно усиновителів і їхніх родичів. 

Однак рішенням суду про всиновлення може бути збережений правовий зв'язок між усиновленим і його бабусею, дідом, братом і сестрою за походженням. 

Яке успадковане майно обкладається податком за нульовою ставкою? 

Об'єкти спадщини підлягають оподатковуванню за нульовою ставкою: 

при одержанні будь-якого об'єкта спадщини спадкоємцями, які є членами родини спадкодавця першого ступеня споріднення; 

при одержанні спадщини у вигляді рухомого і нерухомого майна, грошей особою, що є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування; 

при одержанні спадщини у вигляді рухомого і нерухомого майна дитиною-інвалідом; 

грошові заощадження, поміщені до 02.01.92 р. в установи Ощадбанку СРСР і державного страхування СРСР, які діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безвідсоткової позики 1990 р., облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 р., державні казначейські зобов'язання СРСР, сертифікати Ощадбанку СРСР), і грошові заощадження громадян України, поміщені в установи Ощадбанка України і колишнього Укрдержстраху протягом 1992 - 1994 р., погашення яких не відбулося. Це передбачено статтею 174 Податкового кодексу України. 

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 1724 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс



Loading...