Добрива з... бур'янів

29 травня 2013

Виполоті бур'яни можна вжити з користю: квасити у діжці разом з квітками та корінням. Через два тижні буде готове зовсім безкоштовне та дуже корисне добриво для рослин.

ТРИ КОМПОНЕНТИ

Це добриво - знахідка для садівника. З нічого (бур'янів) можна приготувати прекрасне органічне добриво, рівноцінне за складом гною. Потрібні всього три компоненти: вода, трава і небагато будь-якого азотного добрива для посилення бродіння. 

Найпривабливіше для нас те, що всього одна бочка на 200 л за літо виробляє величезну масу добрива, і звичайна садова ділянка в кілька соток забезпечується живленням повністю.

ЯК ЗРОБИТИ РІДКЕ ДОБРИВО

Необхідна пластикова ємкість, бажано містка, від 50 л, найкраще - звичайна бочка на 200 л. Головне, щоб ємкість була пластиковою, а не залізною.

Найкраще бродить зелена рослинна маса, тому як основну сировину для виробництва добрива зазвичай використовують накошену траву, бур'яни, бадилля. У бочку засипають їх стільки, скільки є: наполовину або на дві третини, або навіть повністю. Чим більше трави, тим більш густим вийде добриво. Потім додають джерело азоту для посилення бродіння: азот входить до складу білка, бактерії швидше розмножуються в присутності азоту.

Джерелом азоту буде столова ложка карбаміду (сечовини) або кілька ковпачків рідкого гуматного добрива (чорного та маючого запах аміаку). Після цього заливають воду майже до країв. Зверху бочку закривають кришкою або зав'язують поліетиленом.

Перша партія добрива готується приблизно два тижні - трохи довше, ніж всі наступні (7-10 днів).

Перед застосуванням необхідно як слід розмішати масу трави в бочці, щоб з неї змило якнайбільше часточок розкладеної речовини. Траву потрібно виймати вилами і використовувати для мульчування огірків, гарбузів, капусти і т.д., а рідкий розчин використовувати для підживлень. Але не весь: у ньому маса мікроорганізмів, тому пару відер необхідно залишити на дні бочки для «закваски» наступної партії трави. Потім набиваєте бочку бур'янами, що накопичилися, додаєте джерело азоту, заливаєте водою - і все повторюється. 

ПЛЮСИ БУР'ЯНІВ

По-перше, ми вносимо під рослини азотне добриво у вигляді розчину, що швидко засвоюється. Воно подіє набагато швидше, ніж мульча з прілої трави; не містить насіння бур'янів як гній, у ньому відсутні яйця глистів.

По-друге, усуваємо ґрунтову кислотність за рахунок лужної реакції розчину (теж швидше, ніж при внесенні сухих розкислювачів).

По-третє, насичуємо землю живими діяльними мікроорганізмами, виділення яких мають захисну дію. Тобто це одночасно й живлення, і поліпшення середовища, і захист від багатьох хвороб.

До того ж, цією рідиною дуже добре поливати чисту землю при завчасній підготовці до посадки. Одним словом, бочка з трав'яним рідким добривом влітку стає головною «фігурою» у догляді за посадками. Установити її краще в середині посадок, щоб не доводилося далеко носити підживлення.

Необхідно відзначити і ще одну цінну властивість бочки з травою, що бродить, - вона працює як знезаражуючий пристрій. У неї можна кидати «на переробку» уражене будь-якими хворобами бадилля, що інакше довелося б спалювати.

У бочці анаеробні умови, там не виживе жоден збудник - усе перетвориться на добриво. Крім того, у бочку можна зсипати падалицю - упалі плоди яблук, смородини, аґрусу, які покладається глибоко закопувати або спалювати. Таким чином, бочка з добривом рятує від необхідності все літо розводити багаття та рити ями.

У ЯКИХ ПРОПОРЦІЯХ РОЗБАВЛЯТИ І КОЛИ ВНОСИТИ

Отже, у нас вийшла універсальна живильна суміш, яку можна використовувати і як основне добриво, вносячись його при підготовці ґрунту, і як літнє підживлення. Розбавляють добриво звичайно «на око» - приблизно 1:1(1,5), тобто з 200 л рідкого добрива одержуємо 400-500 л підживлення, через тиждень - ще півтони!

Об'єми підживлень залежать від потреб окремих культур. Так, якщо для капусти й огірків у серпні можна вилити по відру розведеного підживлення під кущ, то для полуниці - по 1-2 літри на кущ. Варто врахувати, що підживлення є азотним, якщо ви перестараєтеся, то воно може викликати небажаний надлишковий ріст бадилля (помідори, полуниця) або спровокувати появу шкідників і хвороб. Балансуйте на золотій середині.

У серпні та восени виробництво добрива не припиняється, благо крім бур'янів з'являється багато зрізаного бадилля - нехай іде в справу. Корисно поливати добривом всі чисті клаптики землі, що готуються до весни.

А самі рослини - чи можна поливати восени цим добривом? Ось тут обережно! Як відомо, дерева і кущі в другій половині літа азотом не підживлюють. Поливайте цим добривом пристовбурні кола багаторічних рослин тільки пізньою осінню, коли рослини скинули листя та повністю підготувалися до зими! Інакше наше добриво, що містить азот, може затягнути ріст гілок і викликати їхню погану зимостійкість.

ЧИ ГОТОВЕ ДОБРИВО

Коли добриво готове, у вмісту бочки з'являється запах «корівника», колір стає схожим на гнойову рідоту: зеленувато-брудний, трав'яна маса сильно пузириться - виділяється вуглекислий газ. Раз є пузиріння, значить, бродіння точно йде добре, трава розкладається і утворюється вуглекислий газ і аміак. Нам дуже на руку, що аміак опиняється у воді та з'єднується з нею з утворенням нашатирного спирту, а не вивітрюється, як при зберіганні гною або компосту.

Нашатирний спирт має лужну реакцію, що дуже сприятливо позначається на кислих ґрунтах. Крім того, оскільки іон амонію заряджений позитивно, він добре закріплюється в глинистому ґрунті, де часточки несуть на поверхні негативний заряд (протилежні заряди притягаються). Тому рідкий вміст бочки, як і взагалі всі органічні добрива, можна вносити в ґрунт восени: азот мало вимивається. На відміну від них, азот мінеральних добрив часто перебуває у вигляді іона з негативним зарядом, наприклад, у калійній селітрі, що легше вимивається із ґрунту.

ЯК ДОВГО МОЖЕ ЗБЕРІГАТИСЯ РІДКЕ ДОБРИВО

Хто вчив біологію, той знає, що аміак у великих концентраціях - це отрута для всього живого (тому тваринники так ретельно видаляють послід із кліток!). У тому числі - і для мікроорганізмів. Коли в бочці накопичується занадто багато аміаку, мікроби гинуть: отруюються своїми власними виділеннями.

Постоявши місяць, розчин як і раніше буде живильним, але вже без мікробів. Тому, якщо ви хочете поливати ґрунт живими мікробами та безупинно виробляти живі добрива, то вам необхідно не тільки постійно додавати свіжий корм для мікробів, але і вчасно видаляти дозрілу рідоту.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 11615 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс